Z hlediska vyššího principu mravního

10. 06. 2019 5:38:41
Pro název svého dnešního blogu jsem si zvolila slova z povídky Vyšší princip od Jana Drdy. Ten, kdo ji nečetl, ji bezesporu zná ze zfilmovaného zpracování , v němž SŠ profesora Málka ztvárnil František Smolík.

Motto "Ničemný člověk, muž propadlý ničemnostem, má plná ústa falše, mrká očima, nohama cosi naznačuje, svými prsty ukazuje. V srdci má proradnost, osnuje zlo v každém čase, vyvolává sváry. Proto náhlá pohroma ho stihne, bude nenadále rozdrcen a nezhojí ho nikdo." (Přísloví Šalomounova, První sbírka, Před ručením, leností, ničemností, 6.12, 6.13, 6.14, 6.15)

Pro název svého dnešního blogu jsem si zvolila slova z povídky Vyšší princip od Jana Drdy. Ten, kdo ji nečetl, ji bezesporu zná ze zfilmovaného zpracování, v němž SŠ profesora Málka ztvárnil František Smolík. Děj příběhu nás zavádí do období heydrichiády na jedno gymnázium, kde je jeden z profesorů studenty přezdíván Vyšší Princip. Neboť velmi často ve svých hodinách poukazuje na vyšší princip mravní. Po atentátu na Heydricha jeden z agilních členů profesorského sboru napíše projev upříjmné loajality tajemníku Moravcovi, v němž vyjadřuje politování nad smrtí Heydricha. Chce po ostatních učitelích, aby toto podepsali. Stařičký profesor Vyšší Princip však na to reaguje slovy "Na sklonku svého života přece nebudu lhát." Jeho ústy rovněž zazní slova, která přednesl svým studentům a která se mnohým z nás zapsala do duše. "Z hlediska vyššího principu mravního vám mohu říct jen jedno: vražda na tyranu není zločinem." Vyslovil svůj názor poté, co byli popraveni nevinní studenti.

Žijeme v době, v níž nedošlo k vraždě diktátora, nicméně je to doba, jež otřásá mravním povědomím nás všech. Jsme svědky toho, kam nás dovedla vláda Andreje Babiše, který nedokázal politiku oddělit od byznysu, proto se jeho vinou naše země ocitá v ostudě. Je to jeho tolikrát skloňovaný střet zájmů, trestní stíhání a možné zneužívání evropských dotací. Místo toho, aby se očistil, bere si naši zemi jako rukojmí a říká, že chce EK trestat právě nás. Což není vůbec žádná pravda. Pan Babiš není Česká republika. Každému rozumně uvažujícímu člověku je jasné, že ten, kdo má být potrestán, je jedině pan Babiš a lidé kolem něj.

A právě s touto vyhrocenou situací u nás se mi vybavují slova z Drdovy povídky. Členové vlády se vyjadřují k tomu, co se u nás právě odehrává. Docela bych jim doporučila, aby každý za sebe svou obhajobu našeho premiéra začal slovy "Z hlediska vyššího principu mravního," a dále pak pokračoval tím, že hájí střet zájmů našeho předsedy vlády i jeho trestní stíhání." Jak by se jim tato slova říkala? Mají nějaké mravní principy, když schvalují trestně stíhaného premiéra, jenž je dle zprávy EK ve střetu zájmů? Když někteří z nich promlouvají ve sdělovacích prostředcích, sleduji jejich mimiku, která nevypovídá o jejich vnitřním přesvědčení, že si za tím, co říkají, opravdu stojí. Jako by měli osinu v zadní části těla. Nicméně dokáží mravní zásady v sobě udusit a pějí píseň, již pět musí. O tom, že je náš premiér nevinný jako lilie. Je opravdu pozoruhodné, že v naší zemi se měří dvojím metrem. Zatímco byl ředitel Národní galerie odvolán kvůli nesrovnalostem, jež má snad vyšetřovat policie, premiér za mnohem závažnější obvinění odvolán nebyl. Je vskutku zarážející, jak rychle proběhla výměna ministrů spravedlnosti a průmyslu, zatímco s výměnou ministra se otálí a hledají se důvody, proč nevyhovět.

Čtyřicetiletý komunistický teror učinil z myslí mnoha lidí své. Stále se u nás lidé obávají vyjádřit svůj názor, jsou schopni akceptovat, že jim někdo opakovaně lže, jsou schopni tolerovat rozkrádání národního majetku. Stávající soudruzi si odsouhlasili, že budou podporovat vládu Andreje Babiše, což není překvapující. Přece jen zde platí staré moudré přísloví o tom, že vrána k vráně sedá. A právě s něčím takovým musíme skoncovat, což jednoznačně chápe občanské hnutí, které nabývá na stále větší síle. Jeho financování si lidé platí sami. Lidé sami sobě. Každý přispěje částkou, která je pro něj výrazem nesouhlasu s děním v naší zemi. Pro tyto lidi stále platí hledisko vyššího principu mravního, s čímž se nikdy nedokáží ztotožnit bývalí či stávající komunisté...

Autor: Helena Vlachová | pondělí 10.6.2019 5:38 | karma článku: 20.55 | přečteno: 734x

Další články blogera

Helena Vlachová

V Německu asi někomu šibe

Německo patří mezi nejsilnější státy na světě, to mu nelze upřít. Stejně tak jejich pořádkumilovnost a preciznost. Ale na druhé straně tam dostává stále více zelenou cosi, co velmi otřásá těmi, kteří preferují tradiční rodiny.

16.6.2019 v 9:17 | Karma článku: 39.12 | Přečteno: 1980 | Diskuse

Helena Vlachová

Říkej mi, táto

Pro název svého dnešního blogu jsem si zvolila slova z písně Jakuba Smolíka "Říkej mi, táto." Poslouchám sice jiný žánr, nicméně tato píseň je milá a nikomu neublíží.

15.6.2019 v 6:57 | Karma článku: 14.46 | Přečteno: 443 | Diskuse

Helena Vlachová

Mladí, kterým práce nevoní

Zejména na gymnáziích a výběrových středních školách se setkáváme se studenty, kteří jsou ctižádostiví, motivovaní a mají svůj životní cíl. Ale není tomu tak na všech SŠ.

13.6.2019 v 10:09 | Karma článku: 40.36 | Přečteno: 4491 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

Setkání v Rostově

Je mi tak kolem třicítky. Nejsem Beata, jsem Olga. Známá z dětství, se kterou jsem měla schůzku, z nějakých důvodů nedorazila............

16.6.2019 v 23:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 | Diskuse

Eva Sádecká

Nejkrásnější maminka

Ve školce se děvčátka hádala, kdo má nejkrásnější maminku. Přece má každá nejraději tu svoji! Jen jedna dívenka smutně sklopila hlavu. Proč, ona nemá maminku? Ale má, má také sestřičku, jenže...

16.6.2019 v 20:55 | Karma článku: 12.28 | Přečteno: 362 | Diskuse

Dáša Stárková

Pršelo jen se lilo

Dnešní usínání a probuzení se do hustého a neustávajícího deště mi připomnělo bezmála 40 let starou vzpomínku na návštěvu chalupy mých příbuzných a nečekané knihomolské dobrodružství.

16.6.2019 v 16:15 | Karma článku: 18.64 | Přečteno: 430 | Diskuse

Klára A. Samková

Je po volbách

a je čas bilancovat.... nezastírejme si, že Alternativa pro Českou republiku 2017 a její kandidatura do Evropského parlamentu byla jednou velkou katastrofou a propadákem.

16.6.2019 v 16:08 | Karma článku: 30.70 | Přečteno: 814 | Diskuse

David Vlk

Jak jsem páchal letní sebevraždu.

Když jsem si v bufetu, asi po hodině grilování na slunci, došel pro pivo a když jsem odhodlaně a rázně vstoupil do vstupních dveří, nastalo v bufetu naprosté zatmění slunce.

16.6.2019 v 15:54 | Karma článku: 24.76 | Přečteno: 678 | Diskuse
Počet článků 1005 Celková karma 26.01 Průměrná čtenost 1012

Jsem především žena a v ženství spatřuji smysl svého života. Mám ráda život i s jeho těžkostmi, vážím si maličkostí, neuznávám konzumní způsob života, jsem zastánkyní svobodné vůle člověka.

Najdete na iDNES.cz