Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jít s kůží na trh

15. 07. 2017 6:34:09
V čem to tkví, že Češi neumí být pyšní na to, že jsou Čechy. Čím to je, že Češi raději napadají jiné, aniž by se zamysleli sami nad sebou

Motto "Moudrý má v hlavě oči, kdežto hlupák chodí ve tmě." (Kazatel 1, 2.14)

Myslím si, že nám jako národu chybí pospolitost. Občas se objeví malinkatý náznak, ale je tak nepatrný, že brzy zhasne. Češi si uvědomují své češství snad jen v období, kdy se hraje světové mistrovství v hokeji. To vidíme auta dekorovaná naší vlajkou, případně lze vidět vlajku v některých oknech. A pak vlajky mizí, v duších většině Čechů se rozprostře reptání a žehrání na to, jak se tu špatně žije.

A když je někdo úspěšný, když jde někdo s kůží na trh, mnoho Čechů nešetří jedovatými poznámkami, mnohdy sahají k vulgarismům. Říkám si, proč to tito lidé dělají? Připomínají mi citát, který říká, že ten, kdo v životě nic nedokázal, bude právě vám říkat, že jste nic nedokázali. Jako příklad mohu vzít příspěvky pisálků, kteří píší své komentáře k článkům na Seznamu. Když si některé z nich přečtu, bývá mi z toho všelijak. Tito lidé si neberou žádné servítky, kdy kritizují jiné, mnohem úspěšnější lidi, než jsou oni sami. Nemusím mít v oblibě některé politiky, nemusím velebit M. Zemana, M. Kalouska, B. Sobotku, M. Bursíka, M. Štecha, A . Babiše, mohla bych pokračovat dál. Ale i když k nim nemusím hořet obdivem, jedno těmto lidem přiznat musím. Že dokáží jít s kůží na trh, že se nebojí a že v životě něco dokázali. Určitě toho dokázali o poznání více v porovnání s těmi, kteří se ve svém životě realizují vysedáváním u počítače a lozením po internetu. Aby jen láli nad tím, jak se jim nedobře daří, a vzpomínali na sociální jistoty soudruhů komunistů.

Proč my jako Češi se neumíme radovat, že se v naší zemi narodili nositelé Nobelovy ceny - Jaroslav Heyrovský a Jaroslav Seifert, že se naše země může pyšnit dvěma Oskarovými filmy - Ostře sledované vlaky a Kolja, proč nejsme hrdi na to, že jsme národem Jana Amose Komenského, Jana Husa, Jaroslava Haška, Karla Čapka, Jana Zrzavého, Josefa Lady, Antonína Dvořáka, Martiny Kratochvílové, Emila Zátopka, Věry Čáslavské, Miloše Formana... Místo toho, abychom si uvědomovali, že nejsme světu tak bezvýznamní, budeme se raději utápět v plivání hrubostí na ty, kteří jsou oproti většině naší populace úspěšnější, že se jim daří.

O výjimečných lidech hovoří Vítězslav Nezval ve své básni Edison:

"Tisíc jablek spadlo na nos zeměkoule

a jen Newton dovedl těšit se své boule

Tisíc lidí mělo epilepsii

a jen svatý Pavel uzřel hostii

Tisíc hluchých lidí bloudí beze jména

a jen v jednom z nich jsme našli Beethovena..."

Čili jinými slovy, jen málokterý z nás je předurčený k tomu, aby šel se svou kůží na trh. Aby se stal uznávaným malířem, lékařem, básníkem, politikem, hudebníkem, sportovcem, spisovatelem, úspěšným podnikatelem. A když už se někomu poštěstí, že se narodí být jiný, že v sobě má potenciál něco světu přinést, něco přinést své vlasti, někteří našinci na toto reagují ohavně. Nepřejícně, plni závisti.

Odkud to může pramenit. Jedním z důvodu může být i čtyřicetiletá nadvláda soudruhů, kteří potřebovali mít vše pod kontrolou. Komunisté se neztotožnili s někým, kdo je převyšoval, pro komunisty byli nebezpeční lidé, kteří dokázali používat svůj rozum a kteří měli svůj názor a uměli za svým názorem i stát. Komunisté potřebovali ke své vládě dav, který bude manipulovatelný a bude stejně jako oni odsuzovat každého, kdo se bude odlišovat. Každého, kdo nepůjde s proudem, ale bude si hledat svou cestu v životě. Takoví lidé se jim zdáli nepohodlní a svou propagandou a pravidelným brain-washingem tloukli lidem svou jedinou pravdu. Pravdu o jednotě a síle dělnické třídy. Tak se v naší zemi rekrutovalo mnoho lidí, kteří svůj mozek odložili, přestali samostatně přemýšlet a spokojili se s tím, že mohli žít svou panelákovou realitu. Že jim k životu stačila hospůdka páté cenové skupiny, buřty, pivo a nenávist, což jsou slova písně P. Hapky a M. Horáčka.

Nemusíme v životě dosáhnout velikosti Karla Čapka, ale neznamená to, že i ten náš život nemusí být naplněný. A k tomu, abychom pociťovali jeho naplnění, k tomu nám slouží náš mozek, srdce a svobodná vůle. A jestli už budu třeba chtít uznávanou osobnost ze světa filmu a literatury atakovat za to, že chce vstoupit do politiky, měl bych se zamyslet nad tím, kolik jsem já toho v životě dokázal, Zda se můj život nelimituje jen u vysedávání u počítače, čtení článků na internetu, k nimž pak píšu své komentáře, jež mnohdy odrážejí mého slabého ducha. Jsou v nich gramatické chyby a krom nenávisti v nich nic jiného není. Připomínají vyjadřovací schopnosti Vasila Bil'aka.

Co jsem v životě dokázal já, když soudím někoho, kdo jde s kůží na trh? To by si měl každý říci, než se začne vyjadřovat na stranu někoho úspěšnějšího, než je on sám. Protože být úspěšný není otázkou jednoho dne, není to jen otázka talentu, ale je to otázka velké dřiny a píle. A na to závistivci zapomínají, když s nelibostí sledují, že se někomu daří. Žijeme ve svobodné zemi, kde se těšíme životní úrovni, jaké se komunistům ani ve snu nezdálo. Každý má možnost se svým životem naložit dle své vůle. A chci-li být úspěšný, musím zapomenout na hospůdku páté cenové skupiny, na buřty, pivo a nenávist, ale jít se svou kůží na trh. Bez ohledu, kolik mi je let, naše doba přeje odvážným. Robinsonem se může stát i senior, záleží jen na tom, kolik víry má v sebe samého, nakolik je kurážný, nakolik je silný čelit kritice a posměchu ze strany závistivců a neschopných. Život nám toho nabízí hodně, stačí se kolem sebe podívat, stačí nahlédnout do své duše a najít odvahu jít s kůží na trh. A kdo tak jednou učiní, zjistí, že mu toto přináší spoustu satisfakce. Že z tohoto trhu není cesty návratu do světa zaplivané hospody, návratu do světa plného šedi, návratu do světa, v němž se dny krátí mlácením prázdné slámy.

Bez Robinsonů, kteří se nebojí jít se svou kůží na trh, by se svět nikdy nikam neposunul, a tak se naučme respektovat, že jsou mezi námi. V porovnání s obyčejným smrtelníkem nemají na růžích ustláno, musí svádět své vnitřní boje na cestě nového poznání, bývají plni pochybností, o nichž s nikým nehovoří, ale nenechají se ze své cesty odradit, protože by jinak zemřeli. Jejich život by pozbyl smyslu, neb se narodili, aby chodili s kůží na trh...

Autor: Helena Vlachová | sobota 15.7.2017 6:34 | karma článku: 16.30 | přečteno: 360x

Další články blogera

Helena Vlachová

Co komunisté skrývali

Každá totalita je pro člověka špatná. Ať jde o nacismus, nebo o komunismus, žádná z nich nepřináší nic pěkného

26.7.2017 v 6:08 | Karma článku: 19.74 | Přečteno: 984 | Diskuse

Helena Vlachová

Nejhezčí prázdniny

Venku lije jako z konve a nějak se mi vybavily vzpomínky na mé prázdniny, jež lze považovat za jedny z nejhezčích

24.7.2017 v 6:46 | Karma článku: 9.74 | Přečteno: 342 | Diskuse

Helena Vlachová

Vězňům bych mzdy nenavyšovala

Když se někdo ocitne ve vězení, ocitne se tam zaslouženě. Zaslouženě za to, že páchal trestné činy tak dlouho, až musel jít za katr

23.7.2017 v 9:05 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 576 | Diskuse

Helena Vlachová

Rodiče a děti

Děti tak rychle dospějí, vylétnou z hnízda a bývají rády, že jsou samostatné. To je bezesporu můj případ

22.7.2017 v 7:19 | Karma článku: 16.58 | Přečteno: 514 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Když se řekne puberta – taky se vám orosí čelo?

Taky jste někdy v dospívání zapřemýšleli nad tím, zda vaši rodiče jsou ti vaši, když najednou po vás furt něco chtějí anebo vám furt něco zakazují a hodně toho nedovolí?

26.7.2017 v 20:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Olga Pavlíková

US army bez transsexuálů

Trump vykázal transgenderové osoby ze všech služeb v armádě, Obama jim tam před ním naopak uplatnění umožnil.

26.7.2017 v 19:35 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 150 | Diskuse

Jana Slaninová

Hirudoterapie: Leží tam lidi pokousaní pijavkami

Mám den dovolené, protože pijavkování se posledně u mého muže projevilo několikahodinovým vytékáním "krve". Že se jedná o krevní plazmu obarvenou krví, která tvoří rosolovité sraženiny a čistí tělo, jsem se dozvěděla dnes.

26.7.2017 v 19:19 | Karma článku: 5.23 | Přečteno: 97 | Diskuse

Renata Pospiechová

Letní vzpomínání II - Rumunsko

Uz jsem o něm letos psala, ale tak nějak se to vybavuje znovu. V 80. letech jsme se vydali i do Rumunska. V Bulharsku u moře jsme už byli, v NDR též, tak tentokrát na Mamaiu. Opět vlakem. A opět do hotelu. Jmenoval se Doina.

26.7.2017 v 18:06 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 165 | Diskuse

Pavel Nitka

Jak jsem byl nabitý aneb Nikdy nevíš, kdy přeskočí jiskra

Stává se mi to velice často, elektrony na povrchu mého těla se nahromadí a v nečekanou chvíli udeří. Někdy si myslím, že blesky letní bouřky jsou proti mému náboji neškodné jiskřičky...

26.7.2017 v 15:19 | Karma článku: 9.31 | Přečteno: 244 | Diskuse
Počet článků 710 Celková karma 20.68 Průměrná čtenost 874

Jsem především žena a v ženství spatřuji smysl svého života. Mám ráda život i s jeho těžkostmi, vážím si maličkostí, neuznávám konzumní způsob života, jsem zastánkyní svobodné vůle člověka.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.